Oczyszczanie jelit babka płesznik

Babka płesznik to popularna roślina rozwijająca się w rejonach Morza Śródziemnego. Naturalnie rośnie na terenie Afryki, rejonów Morza Śródziemnego oraz zachodniej części Azji. Jest popularnym składnikiem licznych preparatów odchudzających oraz oczyszczających. Pierwsze zastosowania babki płesznik datuje się już na okres średniowiecza, gdzie jej nasiona stosowane były jako remedium na choroby reumatoidalne oraz artretyczne. Dzisiejsza medycyna wykazuje znacznie więcej prozdrowotnych właściwości rośliny.

Oczyszczanie jelit – babka płesznik

Regularne oczyszczanie jelit to podstawa troski o prawidłową kondycję organizmu. Zdaniem ekspertów bowiem wszystkie choroby mają swoje podłoże właśnie w jelicie grubym. Jego ścianki są zakończone kosmkami odpowiedzialnymi za wchłanianie składników odżywczych. Kilkukilogramowe złogi odpadów metabolicznych uniemożliwiają prawidłową ich absorpcję do krwioobiegu efektem czego może być:

 • permanentne zmęczenie,
 • rozwój cukrzycy,
 • osłabienie funkcji wątroby i nerek,
 • wzmożone ryzyko zachorowania na hemoroidy,
 • częstsze infekcje,
 • bóle migrenowe,
 • zaparcia, wzdęcia oraz gazy.

Jak stosować babkę płesznik w oczyszczaniu organizmu?

Najważniejsza jest temperatura. Gotowe do spożycia nasiona babki płesznik powinny być chłodne. W wysokich temperaturach traci bowiem swoje zdrowotne właściwości. Dzienna zalecana dawka wynosi około 8 łyżeczek całych nasion spożywanych w równych proporcjach trzy razy na dobę. U dzieci dawka ta jest czterokrotnie niższa. Nasiona można spożywać w czystej formie lub dodawać je do wody albo ulubionych potraw.

Przeciwwskazania do stosowania babki płesznik:

 • niedrożność jelit,
 • bóle brzucha nieznanego pochodzenia,
 • występowanie mdłości i wymiotów,
 • zawroty głowy.

Te dolegliwości mogą wskazywać na nadwrażliwość na substancje zawarte w składzie babki płesznik lub na przekroczenie zalecanej dawki. Zobacz, jak możesz oczyszczać się w prosty sposób – czytaj na oczymlekarze.pl

Babka płesznik ma również właściwości odchudzające

Potwierdzają to liczne testy prowadzone przez naukowców. Ich wyniki jednoznacznie wskazują, że właściwości odchudzające babki płesznik skrywają się w wysokiej ilości błonnika, który reguluje prawidłową perystaltykę jelit.

Babka płesznik a siemię lniane

Niewiele osób wie, że babka płesznik ma skład niezwykle podobny do składu nasion siemienia lnianego. Jej smak jest jednak mniej intensywny, dlatego też większość osób nie powinno mieć problemów z jej regularnym spożyciem. Pojawiają się jednak spekulacje, że tak wysoka zawartość włókien błonnika może przyczyniać się do wzmożonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Nie istnieją jednak żadne dowody, które mogłyby to jednoznacznie potwierdzić. Zaleca się jednak, aby ze względów bezpieczeństwa nie stosować babki płesznik w ilościach większych niż zalecane.

Dodatkowe właściwości prozdrowotne babki płesznik

Eksperci potwierdzają, że zawarta w babce substancja aktywna zwana aukubiną wykazuje zdolności do zapobiegania chorobom i infekcjom. Jest bakteriobójcza i przeciwzapalna. Stymuluje też działanie układu odpornościowego, obniża poziom złego cholesterolu zapobiegając osadzaniu się blaszek miażdżycowych w ścianach tętnic.

Gdzie kupić babkę płesznik?

Dziś nasiona tej rośliny dostępne są w większości sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą zdrowej żywności. Jest to produkt ogólnodostępny a przy tym również stosunkowo tani. Aby nie przekroczyć zalecanej dawki do spożycia można sięgnąć po gotowe suplementy diety przeznaczone do oczyszczania jelit. Ciekawą propozycją jest na przykład preparat Fibra Vitale posiadający w swoim składzie wysoką zawartość nie tylko babki płesznik, ale całego kompleksu ziołowego niezbędnego w procesie odchudzania oraz oczyszczania organizmu z nagromadzonych odpadów metabolicznych i złogów kałowych w ściankach jelita grubego.