Naturalne oczyszczanie organizmu

Prawidłowe i systematyczne oczyszczanie organizmu z toksyn jest bardzo ważne dla ogólnej kondycji organizmu. Warto jednak pamiętać, że oczyszczanie nie równa się głodówce – jak sądzi wiele osób. Nie zawsze trzeba również sięgać po komercyjne produkty farmakologiczne, w składzie których znajduje się liczna ilość substancji chemicznych (z wykluczeniem ziołowych suplementów diety i gotowych mieszanek suszonych ziół).

Naturalne oczyszczanie organizmu

Przed pierwszą detoksykacją trzeba odpowiednio się do niej przygotować. Przez dwa lub trzy dni poprzedzające właściwe oczyszczanie należy przyjmować lekkostrawne, wegetariańskie posiłki. Następnie dołączyć do nich specjalnie skomponowaną mieszankę ziół o właściwościach detoksykujących. Wśród nich znajdą się między innymi: morszczyn pęcherzykowaty, zielona herbata, aloes, senes, kruszyna, rzewień, babka płesznik i wiele innych.

Najważniejsze, zdaniem ekspertów, jest regularne oczyszczanie wątroby. Od tego właśnie należy rozpoczynać każdy właściwy proces detoksykacji całego organizmu. Wątroba bowiem bierze udział w licznych procesach zachodzących w organizmie. Do oczyszczania tego gruczołu zaleca się stosowanie następujących ziół: karczoch zwyczajny, ostropest zwyczajny, łopian większy, mniszek lekarski. Karczoch wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, czyli jest naturalnym przeciwutleniaczem, dzięki któremu możliwe jest zwalczanie między innymi wolnych rodników. Łopian z kolei przyspiesza proces trawienia a więc również wydalania. Przyczynia się przy tym to prężniejszej regeneracji wątroby.

Oczyszczając organizm nie można zapominać również o jelitach

Żyje w nich setki tysięcy bakterii. Niektóre są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, działalność innych z kolei może prowadzić do licznych problemów chorobowych, w tym nawet nowotworowych. Każdego roku w Polsce odnotowuje się kilka tysięcy zgonów na skutek złośliwego raka jelita grubego.

Oczywiście istnieją również inne zioła, które warto posiadać w kuchennej szafce

  • Skrzyp polny – wykonany z niego napar wykazuje właściwości moczopędne. Przyspiesza proces filtracji, oczyszcza nerki i usuwa toksyny.
  • Mniszek lekarski – doskonale sprawdza się w detoksykacji wątroby oraz woreczka żółciowego (również przez silne właściwości moczopędne).
  • Fiołek trójbarwny, czyli popularny bratek – nie tylko przyspiesza proces oczyszczania organizmu, ale stosowany regularnie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się trądziku. Świetnie sprawdza się jako środek detoksykujący dla początkujących.

Samodzielne przygotowanie mieszanki ziołowej może być nieco problematyczne, dlatego też w takich przypadkach warto sięgnąć po gotowe mieszanki dostępne w sklepach zielarskich. Jedną z nich jest Fibra Vitale, która na przestrzeni ostatnich tylko lat zyskała sobie szerokie grono zwolenników. Wysokie pozycje w rankingach zapewnia jej bogaty kompleks ziołowy, w skład którego wchodzi między innymi nieoceniona ze względu na swoje właściwości babka płesznik i wiele innych.