Leczenie kanałowe zęba – ratunek dla stanu zapalnego miazgi

Leczenie kanałowe jest powszechnym zabiegiem, którego nie trzeba się obawiać. Dentysta zawsze podaje znieczulenie, dzięki czemu pacjent podczas pracy stomatologa nie odczuwa bólu. Coraz więcej gabinetów oferuje leczenie kanałowe pod mikroskopem. To nowoczesny zabieg, który ma wiele zalet.

Na czym polega leczenie kanałowe u dentysty?

Pacjent, który przychodzi do gabinetu powinien wiedzieć na czym polega leczenie kanałowe. Jego przyczyna tkwi w stanie zapalnym miazgi. Jeśli nie zostanie ona wyleczona w miarę szybko, konieczna może być ekstrakcja zęba. Leczenie kanałowe Gdańsk wykonywane jest więc po to, aby zapobiec usunięciu zębów.

Jak dochodzi do stanu zapalnego? Prowadzi do tego:

  • rozwój bakterii (np. próchnicznych).Leczenie kanałowe zęba.
  • silne złamania
  • urazy mechaniczne

Poszczególne etapy leczenia wyglądają tak:

  • zatruwanie zęba.
  • usuwanie miazgi.
  • oczyszczenie komory zęba.
  • zmierzenie kanałów.
  • otwarcie kanałów, wyczyszczenie ich.
  • założenie nowego wypełnienia.
  • odbudowanie korony.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – dlaczego jest konieczne?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym jest pierwszym etapem wykonywanym przez dentystę w tradycyjnej metodzie. Bez tego usunięcie miazgi nie byłoby możliwe. Stomatolog kładzie więc na nerw zębowy paraformaldehyd – substancję, która doprowadza do stopniowego obumierania miazgi zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie wymaga zatruwania.

Ile trwa leczenie kanałowe zęba?

Na to ile trwa leczenie kanałowe wpływa stan zębów. Jeśli np. próchnica zaatakuje kilka zębów stojących obok siebie, czas ten naturalnie będzie wzrastał. Leczenie kanałowe zęba rozciąga się w czasie, ponieważ pacjent musi odbyć kilka wizyt.

Sam etap zatruwania to ok. 10-14 dni pomiędzy jedną a drugą wizytą. Kiedy decydujemy się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, wszystko przebiega w ciągu ok. 60 minut, tylko na jednej wizycie.

Czy leczenie kanałowe boli pacjenta?Leczenie kanałowe - przebieg leczenia kanałowego zęba.

Lęk przed tym czy leczenie kanałowe boli jest nieuzasadniony, jeśli uświadomimy sobie, że dentysta podaje znieczulenie. U pacjentów występuje jednak ból zęba po leczeniu kanałowym na etapie obumierania miazgi.

Kiedy stomatolog położy na ząb paraformaldehyd i pacjent wyjdzie z gabinetu, może odczuwać rozpierający ból. W metodzie pod mikroskopem nie występuje ból po leczeniu kanałowym, ale dyskomfort migdałków. Samoistnie przechodzi w ciągu kilku godzin.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Średnie koszty zabiegu

O tym ile kosztuje leczenie kanałowe decyduje kilka czynników: stan zębów, ilość kanałów, indywidualny cennik gabinetu stomatologicznego. Średnie koszty wynoszą 100-500 złotych, ale możliwe jest też skorzystanie z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt leczenia kanałowego dla zabiegu pod mikroskopem jest wyższy – to ok. 500-2000 złotych.

Leczenie kanałowe – porównanie metod

Leczenie kanałowe tradycyjne jest coraz częściej zastępowane leczeniem pod mikroskopem, ponieważ druga metoda jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Zmniejsza ryzyko zakażeń bakteryjnych i daje precyzyjniejszy obraz, co powoduje, że dentysta nie popełnia błędów. W tradycyjnym sposobie może dojść do konieczności tzw. powtórnego leczenia kanałowego. Nowoczesna metoda jest lepsza również dlatego, że trwa tylko jedną godzinę i miazga usuwana jest bez zatruwania zęba.