Jelito grube – oczyszczanie

Oczyszczanie jelita grubego polega na usunięciu z jego struktur złogów kału oraz odpadów metabolicznych. Eksperci szacują, że w ciele dorosłego człowieka, który na co dzień nie poddaje się procesowi detoksykacji może znajdować się nawet kilka kilogramów produktów ubocznych powstałych na skutek nieprawidłowego funkcjonowania jelit.

Jelito grube – oczyszczanie

Istnieją liczne sposoby skutecznego oczyszczania organizmu. Najważniejsze jest jednak to, aby uświadomić sobie, że nie można usunąć nadmiaru toksyn gromadzonych przez lata w jeden lub dwa dni.

Sposób pierwszy – usuwanie toksyn przy pomocy suplementów diety

Rynek produktów oczyszczających jest niezwykle szeroki. Przed wyborem odpowiedniego preparatu dla siebie warto jednak dokładnie sprawdzić skład tych, które potencjalnie nas interesują. W niektórych znajdują się chemikalia, które choć oczyszczają jelita, mogą powodować inne, niepożądane skutki uboczne. Eksperci, którzy na bieżąco śledzą nowinki pojawiające się na rynku suplementacyjnym zalecają stosowanie preparatu Fibra Vitale, który jest kompleksową kompozycją naturalnych ziół. W składzie znajduje się babka płesznik, babka jajowata oraz siemię lniane.

Sposób drugi – oczyszczanie jelita przy pomocy herbat

W licznych badaniach przeprowadzonych przez ekspertów dowiedziono, że najskuteczniejszymi herbatami oczyszczającymi jest rumianek, herbata zielona i czerwona. Doskonale sprawdza się także Yerba Mate, która ze względu na swoje dobroczynne właściwości prozdrowotne powinna znaleźć się w codziennej diecie.

Sposób trzeci – stosowanie ziół i przypraw oczyszczających

Zgodnie z informacjami zgromadzonymi na temat właściwości prozdrowotnych ziół i przypraw na liście oczyszczających znajdą się:

 • mięta pieprzowa,
 • pieprz Cayenne,
 • kurkuma,
 • babka płesznik,
 • siemię lniane,
 • łopian zwyczajny,
 • pietruszka,
 • imbir.

Najważniejsze jest zapobieganie

Aby dowiedzieć się jak skutecznie oczyścić jelita ze złogów kałowych oraz toksyn należy dowiedzieć się jakie czynniki wpływają na pojawienie się tych zmian.

 • niewłaściwe nawyki żywieniowe,
 • brak aktywności fizycznej,
 • choroby przewlekłe i neurologiczne,
 • zaburzona równowaga gospodarki hormonalnej,
 • unieruchomienie wynikające z paraliżu oraz innych dolegliwości.

Chcąc skutecznie zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się złogów kałowych i odpadów metabolicznych w jelitach należy przede wszystkim zoptymalizować swoją dietę pod względem indywidualnych potrzeb organizmu. Konieczne jest dostarczanie do niego niezbędnych składników odżywczych, witamin, minerałów ze szczególnym uwzględnieniem błonnika, czyli nierozpuszczalnego włókna odpowiedzialnego za prawidłową perystaltykę jelit oraz regularny rytm wypróżnień. Eksperci zalecają, aby przynajmniej trzy razy w tygodniu poświęcić pół godziny na aktywność fizyczną, która może obejmować spacery, jogę, fitness lub inne, niekoniecznie wymagające dyscypliny.

W przypadku osób przewlekle chorych niezbędna jest właściwa rehabilitacja oraz stosowanie suplementów, które nie kolidują z przyjmowanymi na co dzień lekami. Jeżeli żadne metody detoksykacji nie przynoszą efektów przez dłuższy czas konieczna jest konsultacja medyczna. W czasie badania lekarz określi czy przyczyną trudności nie jest mechaniczna przeszkoda w jelitach, którą może powodować choroba nowotworowa. Po pozytywnym dla pacjenta wyniku badań możliwe będzie przystąpienie do zabiegów oczyszczających (np. lewatywy).