Jak szybko przeczyścić jelita?

Nadmierna ilość toksyn w jelitach może powodować poważne dolegliwości, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Mowa w tym miejscu między innymi o nawracających bólach głowy, wahaniach nastroju, mdłościach, uczuciu ciężkości czy permanentnym zmęczeniu. W takich sytuacjach każdy stara się znaleźć skuteczne rozwiązanie na szybkie przeczyszczenie jelit. Czy to jednak możliwe?

Jak szybko przeczyścić jelita?

Najważniejsza, jak w każdym przypadku,  jest odpowiednia profilaktyka. Niestety, nie można pozbyć się w jeden lub dwa dni kilku kilogramów złogów kałowych, które gromadzone są w jelitach oraz całym organizmie przez długie lata. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, które mogą przynieść natychmiastową ulgę. Ostateczne efekty zawsze są jednak widoczne po co najmniej kilku tygodniach.

Jak wygląda oczyszczanie jelit z toksyn?

Nadmierna ilość nagromadzonych odpadów metabolicznych zwykle ma swoje podłoże w niedoborze błonnika. Jest to nierozpuszczalne włókno warunkujące o prawidłowej perystaltyce jelit. Większość diet oczyszczających skupia się więc na przyjmowaniu większej niż dotychczas ilości błonnika. Znajdziemy go w licznych produktach naturalnych, ale również w suplementach. Ciekawą propozycją dla wymagających z pewnością okaże się naturalna mieszanka ziołowa, w skład której wchodzi siemię lniane, babka płesznik oraz babka jajowata. Wszystkie te rośliny wykazują zdolność do eliminacji toksyn oraz odpadów metabolicznych nie tylko ze ścian jelitowych, ale również z wątroby.

Proces detoksykacji można również wspomagać herbatami oraz naparami. Eksperci radzą, aby w codzienne nawyki włączyć:

  • zieloną i czerwoną herbatę,
  • Yerba Matę,
  • napar z rumianku,
  • napar z mniszka lekarskiego,
  • napar z łopianu zwyczajnego.

Aby uniknąć złogów w jelitach i uporczywych dolegliwości z nimi związanymi należy za wszelką cenę zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Dieta powinna być bogata we wszystkie cenne składniki odżywcze a przy tym wolna od chemikaliów oraz pustych kalorii, które znajdziemy między innymi w uwielbianych fast-foodach.

Szybkie oczyszczanie jelit może być możliwe również dzięki dobroczynnym koktajlom zdrowotnym. Ich głównym atutem jest przede wszystkim doskonały smak, który nie zniechęca do dbania o kondycję jelit. Można przygotować je na przykład z marchwi, selera, brokułów, kiwi, bananów, brzoskwiń, ananasa czy pietruszki.

Z uznaniem ze strony ekspertów spotykają się także diety jednodniowe opierające się zwykle na spożywaniu owoców, warzyw, kiszonek oraz dużej ilości płynów. Zobacz, jaką dietę warto zastosować – przeczytaj ten artykuł.

Czy w skrajnych przypadkach należy zasięgnąć porady lekarza?

Kiedy żadne domowe sposoby nie pomagają to wizyta u lekarza jest niezbędna. Może zdarzyć się, że detoksykacja jelit jest bezskuteczna z powodu mechanicznych przeszkód, czyli na przykład guzów. Równie dobrze złogi mogą być na tyle duże, że siła naturalnych produktów jest niewystarczająca, aby się z nimi uporać. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi, których nie należy się obawiać. Płukanie jelit oraz klasyczna lewatywa to skuteczne rozwiązanie, które pozwalają szybko i bez większych trudności przeczyścić jelita.