Jak szybko oczyścić jelita?

Jelita biorą udział niemalże we wszystkich procesach zachodzących w naszym organizmie. Ich ścianki pokryte są od wewnątrz kosmkami, które odpowiadają za przedostawanie się składników odżywczych do krwioobiegu. W ciągu wielu lat w jelitach gromadzi się nawet kilka kilogramów toksyn, odpadów metabolicznych oraz złogów kałowych. Szczególnie narażeni na to są ludzie, którzy często sięgają po gotową, silnie przetworzoną  żywność, słodycze, niezdrowe przekąski oraz alkohol i inne używki.

Jak szybko oczyścić jelita?

Najważniejsza jest profilaktyka. Kilkuletnich zaniedbań nie da się usunąć w ciągu kilku dni. Istnieje wprawdzie jednodniowa dieta oczyszczająca, ale jest ona przeznaczona dla osób, które na co dzień dbają o swoje zdrowie i prawidłowe nawyki żywieniowe, ale raz na jakiś czas chcą przeprowadzić detoks.

Jednodniowa dieta oczyszczająca jelita

W ostatnich latach diety jednodniowe zyskują coraz większą popularność. Większość zaleceń dotyczących tego typu diet skupia się na całodniowym przyjmowaniu owoców cytrusowych, warzyw lub koktajli i wody. Mnóstwo osób w dalszym ciągu wyznaje zasadę, że jedynym skutecznym sposobem jest przeprowadzenie oczyszczającej głodówki.

Czy to jednak słuszne?

Z punktu widzenia ekspertów głodówka nie ma większego sensu. Złogi kałowe oraz toksyny gromadzą się zwykle w wyniku niedoboru błonnika w codziennej diecie. Aby detoksykacja mogła być skuteczna zaleca się, aby na czas trwania kuracji przyjmować produkty o wysokiej zawartości włókna.

Skuteczne sposoby oczyszczania jelit

Detoksykacja płynami

Taka metoda oczyszczania nie powinna trwać dłużej niż pięć dni. Jest to optymalny czas, dzięki któremu można pozbyć się części odpadów metabolicznych a jednocześnie nie stworzyć zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaleca się, aby w czasie kuracji spożywać co najmniej dwa lub trzy litry wody płynów. Najlepiej jeśli będzie to filtrowana woda kranowa oraz świeże soku przygotowane na bazie marchwi, pomidorów, selera, kapusty albo pietruszki. Ze wszystkich tych składników można wykonać również bogaty w liczne składniki odżywcze i oczyszczające koktajl.

Borykając się z wyraźnymi problemami ze strony jelit wodę można wzbogacić o świeży sok z cytryny. Warto jednak zadbać o to, aby owoc był wolny od pestycydów oraz innych pozostałości po chemikaliach stosowanych przez hodowców. Aby mieć pewność, że sięgamy po w pełni organiczną cytrynę wystarczy włożyć owoc na całą noc do roztworu wody z sodą oczyszczoną.

W czasie płynnej diety oczyszczającej sięga się również po herbaty ziołowe. Najlepiej sprawdzają się w tym miejscu:

  • herbata zielona – dostępna w każdym sklepie ze zdrową żywnością,
  • herbata czerwona,
  • herbata z mniszka lekarskiego,
  • herbata rumiankowa,
  • napar z czosnku, imbiru, rabarbaru oaz lukrecji.

Wszystkie z podanych produktów wykazują wysokie właściwości detoksykujące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne.

Szybkie oczyszczanie jelit z kapustą kiszoną

Niewiele osób docenia prozdrowotny potencjał tkwiący w klasycznych, polskich kiszonkach. Na przykład kiszona kapusta posiada w swoim składzie liczne składniki odżywcze, które wspomagają prawidłową perystaltykę jelit i stymulują rozmnażanie niezbędnej flory bakteryjnej.

Jak zapobiegać powstawaniu złogów kału oraz gromadzeniu się odpadów metabolicznych w jelitach?

Przede wszystkim należy zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Wśród produktów, które nie powinny znajdować się w dobrze skomponowanej diecie są:

  • czerwone mięso,
  • tłuste przekąski,
  • fast-foody,
  • wysoce kaloryczny alkohol (na przykład piwo),
  • tłuszcze zwierzęce i niektóre roślinne.

Zaleca się również wzmożenie aktywności fizycznej. Wówczas organizm znacznie lepiej radzi sobie z samodzielnym oczyszczaniem jelit z toksyn. Wszystko to za sprawą mocno dotlenionych komórek, co wpływa na poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego.

Dla wspomagania codziennej troski o stan jelit warto sięgać regularnie również po gotowe kompozycje ziołowe. Jedną z nich jest produkt Fibra Vitale, niezwykle ceniony na polskim rynku suplementów diety. Bogaty skład z wysoką zawartością błonnika przyspiesza nie tylko proces detoksykacji, ale również reguluje rytm wypróżnień, wspomaga odchudzanie i poprawia ogólną kondycję organizmu.