Jak pozbyć się złogów?

Złogi jelitowe gromadzą się w ściankach jelita przez wiele lat. W skrajnych przypadkach ich ilość wraz z pozostałymi odpadami metabolicznymi może wynosić nawet kilkanaście kilogramów. Usunięcie ich w krótkim czasie nie jest proste, dlatego aby uniknąć uporczywych dolegliwości, które mogą powodować warto wiedzieć skąd się biorą, jak ich unikać oraz jak przeprowadzić prawidłową detoksykację organizmu.

Jak powstają złogi jelitowe?

Odpady metaboliczne oraz złogi kałowe powstają w wyniku oddziaływania licznych czynników. Zaliczamy do nich między innymi:

 • prowadzenie biernego trybu życia,
 • trwałe unieruchomienie ciała w wyniku przewlekłych schorzeń,
 • minimalny lub całkowity brak aktywności fizycznej,
 • nieprawidłowe nawyki żywieniowe,
 • zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej,
 • stosowanie leków takich jak morfina, które spowalniają perystaltykę jelit,
 • zaburzenia natury neurogennej,
 • mechaniczne przeszkody uniemożliwiające prawidłowy rytm wypróżnień (guz),
 • nadużywanie suplementów przeczyszczających rozleniwiających jelita.

Czy można uniknąć złogów jelitowych?

W praktyce jest to niemożliwe, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością prowadzenia bardzo restrykcyjnego trybu życia. W obecnych czasach, mimo że świadomość społeczeństwa dotycząca prowadzenia prawidłowego trybu życia wciąż rośnie, jest to trudne. Zachowawczo zaleca się jednak przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 • każdego dnia należy spożywać minimum dwa litry płynów,
 • zaleca się stosowanie zoptymalizowanej pod kątem potrzeb organizmów diety bogatej w błonnik,
 • warto również ograniczyć spożycie kawy, alkoholu oraz niezdrowych przekąsek,
 • pod żadnym pozorem nie powinno się regularnie sięgać po gotową żywność o wysokim stopniu przetworzenia,
 • eksperci zalecają, aby przynajmniej trzy razy w tygodniu wykonać trening fizyczny.

Jak pozbyć się złogów, które już istnieją i nie pozwalają normalnie funkcjonować?

Duża ilość kałowych złogów jelitowych zwykle objawia się uporczywymi zaparciami. Dodatkowo można odczuwać również ogólne osłabienie organizmu, drażliwość, stany depresyjne, ciągłe migreny, wahania nastroju, zaburzenia w regularnym rytmie wypróżnień, bolesne wzdęcia, gazy, zawroty głowy, mdłości a nawet zgagę.

Oto kilka sposobów na usunięcie złogów jelitowych

Głodówka

Jest wiele osób, które wciąż pielęgnują nawyk regularnego przeprowadzania głodówki. Zdaniem ekspertów nie jest to jednak najlepszy sposób na pozbycie się odpadów metabolicznych ze ścian jelitowych. Ich częstą przyczyną jest niewielka ilość błonnika spożywana w codziennych posiłkach, dlatego prawidłową detoksykację należy rozpocząć właśnie od przyjmowania produktów o wysokiej zawartości tego włókna.

Oczyszczanie jelit płynami

W tym celu najlepiej sprawdzą się czysta, filtrowana woda a także soki owocowe i herbaty ziołowe. Gotowe mieszanki można nabyć w każdym sklepie ze zdrową żywnością oraz w sklepach zielarskich. Kompozycje ziołowe można wykonać również samodzielnie, ale w tym przypadku warto dokładnie przestrzegać zalecanych dawek, ponieważ nadmierna ilość składników odżywczych o działaniu oczyszczającym przyjmowana w postaci ziół może przynieść liczne skutki uboczne dla prawidłowego działania organizmu.

Lewatywa

To szybki, ale nieszczególnie ceniony sposób oczyszczania jelit z nagromadzonych złogów. Zabieg ten polega na wtłaczaniu wody w kanał odbytu i mechanicznym wypłukaniu nagromadzonych złogów. Lewatywę zaleca się wykonywać tylko w przypadku konieczności. Można przeprowadzić ją w gabinetach lekarskich lub samodzielnie. W aptekach dostępne są kompletne zestawy potrzebne do wykonania zabiegu.

Podczas wykonywania lewatywy należy uważać na temperaturę wody. Nie powinna być zimna, ani gorąca. Optymalna temperatura korzystna dla skuteczności zabiegu oscyluje w granicach około czterdziestu stopni Celsjusza.

Diety oczyszczające

Większość diet oczyszczających bazuje na spożywaniu wysokiej zawartości błonnika oraz zmniejszeniu ilości spożywanych kalorii. To często wystarczy, aby pozbyć się złogów jelitowych. Czas oczekiwania na ostateczne efekty może wynosić nawet kilka tygodni. Wszystko jednak zależne jest od indywidualnych możliwości organizmu człowieka oraz ilości złogów kałowych koniecznych do usunięcia. Czytaj więcej na Poradnik Zdrowie.

Suplementacja

To kolejny sposób na szybkie oczyszczenie jelit. Istnieje wiele skutecznych i godnych rekomendacji suplementów diety, które wspomagają proces detoksykacji. Jednym z nich jest na przykład Fibra Vitale. To mieszanka naturalnych złogów na jelita. W jej składzie znajdziemy między innymi babkę płesznik stanowiącej 65% składu produktu, babkę jajowatą stanowiącą kolejne 15% oraz 20% siemienia lnianego o wysokiej zawartości błonnika. Stosowanie jest proste i bezpieczne a rekomendacje potwierdzają skuteczność produktu.