Jak oczyścić jelito cienkie?

W ściankach jelita cienkiego zachodzą niezwykle ważne dla organizmu człowieka procesy. To właśnie tam następuje między innymi absorpcja składników odżywczych do krwiobiegu a stamtąd bezpośrednio do komórek. Jelito cienkie jest jednak narażone na silne oddziaływanie szkodliwych czynników, do których zaliczają się między innymi:

 • niewłaściwe nawyki żywieniowe,
 • brak aktywności fizycznej,
 • stosowanie leków z toksycznymi chemikaliami w składzie,
 • nadużywanie alkoholu,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • i wiele innych.

W efekcie w ściankach jelitowych gromadzą się toksyny uniemożliwiające przedostawanie się substancji odżywczych do organizmu. Odczuwamy wówczas typowe dla tego stanu objawy, do których zaliczają się bóle głowy, ciągłe zmęczenie, zniechęcenie, wahania nastroju, częste wzdęcia, bolesne zaparcia oraz kłopotliwe gazy.

Jak oczyścić jelito cienkie?

Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki któremu organizm znów będzie mógł funkcjonować tak, jak do tej pory. Mowa tu między innymi o specjalnych herbatkach, ziołach, zabiegach i diecie a także suplementacji.

Herbaty oczyszczające jelita z toksyn

Specjaliści zalecają regularne spożywanie herbaty zielonej, czerwonej, Yerba Mate oraz rumianku. Zawarte w nich wszystkich składniki wykazują silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające a nawet odmładzające. Gotowe mieszanki herbat można kupić w wygodnej formie torebek niemalże w każdym sklepie z ziołami oraz zdrową żywnością.

Zioła

W tym przypadku lista jest znacznie dłuższa. Istnieje szeroki wachlarz ziół, które wykazują niezwykle silne właściwości oczyszczające. Poznajmy zatem kilka z nich.

 • Mniszek lekarski – znana wszystkim roślina zielna, którą należy spożywać przede wszystkim w okresie wiosennym. Wówczas jest bogata w najkorzystniejszy i najskuteczniejszy działaniu składnik aktywny, czyli mannitol. Ma silne właściwości moczopędne, dzięki czemu pomaga przyspieszyć proces kompleksowej detoksykacji jelita cienkiego.
 • Skrzyp polny – większości osób znany ze względu na swoje właściwości regeneracyjne. Kapsułki ze skrzypem polnym w składzie często można znaleźć w suplementach przeznaczonych do pielęgnacji włosów i paznokci. Jednak ta roślina równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do procesu detoksykacyjnego, chociażby dlatego, że dostarczy do organizmu licznych mikroelementów uzupełniając ich niedobory.
 • Fiołek trójbarwny – bliżej znany jako popularny bratek. Ma silne właściwości moczopędne przez co przyspiesza metabolizm i proces usuwania toksyn i innych zanieczyszczeń metabolicznych ze ścian jelitowych.
 • Mięta pieprzowa – stanowi uwielbianą przyprawę w kuchni polskiej. Doskonale komponuje się z licznymi, klasycznymi dla naszych zwyczajów daniami. Jest jednak również bogata w składniki aktywne wzmacniające pracę układu pokarmowego i trawiennego. Przyspiesza proces detoksykacji.
 • Aloes – znany przede wszystkim ze względu na swoje właściwości kojące. Jednak roślina ta nie tylko uśmierza ból, ale przede wszystkim ma również silne właściwości przeczyszczające. Można go stosować nie tylko w przypadku złogów i toksyn w jelitach lecz także przy wrzodach.
 • Łopian większy – napar z tej rośliny jest doskonały ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie. Oczyszcza jelita, wątrobę i cały układ trawienny. Stymuluje metabolizm do szybszej pracy a przy tym dostarcza licznych składników odżywczych.

Dieta również jest istotna

Jelito cienkie można oczyszczać, dzięki zmianie nawyków żywieniowych. Zaleca się, aby codzienny plan wzbogacić o warzywa i owoce bogate w błonnik i inne składniki odżywcze, a także ryby (główne źródło kwasów omega-3 i omega-6), ograniczając przy tym jednocześnie czerwone mięso, alkohol, smażone potrawy oraz niektóre tłuszcze roślinne. W celu kompleksowego oczyszczenia jelita cienkiego można zastosować także smaczne koktajle, w których skład wchodzić będą owoce cytrusowe, maliny oraz poziomki, miód, imbir i seler. Wszystkie te produkty wykazują niezwykle wysokie właściwości detoksykacyjne.

Zabiegi

W skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem na oczyszczenie jelit ze złogów oraz odpadów metabolicznych jest przeprowadzenie nieprzyjemnego zabiegu zwanego lewatywą. Polega on na wtłoczeniu w kanał odbytniczy znacznej ilości ciepłej wody, która ma na celu rozmiękczenie zalegających złogów a w efekcie ich szybkie wydalenie.

Zaleca się także stosowanie suplementów

Ciekawą propozycją jest Fibra Vitale. To stosunkowo nowy produkt na rynku, ale już zyskał ogromną popularność. W składzie znaleźć można babkę płesznik, siemię lniane oraz babkę jajowatą. Te trzy rośliny od lat cenione są ze względu na swoje oczyszczające właściwości prozdrowotne.